Modna ochrona przed deszczem w czasie aktywności

Jesienią i wiosną pogoda lubi płatać figle. Potrafi być bardzo kapryśna, dlatego też idealnie czyste niebo w ciągu paru minut potrafi przerodzić się w zbiorowisko ciemnych chmur, z których nagle spada ulewny deszcz. Przy takich warunkach to właśnie kurtki dla mężczyzn przeciwdeszczowe sprawdzają się najlepiej, zwłaszcza w przypadku prowadzenia aktywnego stylu życia. Tylko jak wybierać kurtki przeciwdeszczowe męskie, by pasowały one do tego, co robi się na co dzień i były przede wszystkim praktyczne?

Podstawowy podział kurtek przeciwdeszczowych

Kurtki mogą różnić się od siebie wzorem czy kolorem – to oczywista oczywistość. Prawie zawsze w jakimś stopniu zwraca się uwagę na ich wygląd, choć niektórym – a zwłaszcza mężczyznom – w zupełności wystarcza klasyczna odzież wierzchnia w typowo czarnym szarym kolorze, zdobiona ewentualnie jakimiś drobnymi akcentami w innych mocniejszych barwach (często neonowych). Podstawowego podziału tych ubrań dokonuje się na podstawie innych właściwości. Ocenia się ich wodoodporność (a jakżeby inaczej) oraz przewiewność. Na tej podstawie kurtki są kwalifikowane do dwóch grup: kurtek softshell oraz kurtek membranowych.

1 – kurtki membranowe

Inaczej nazywane po prostu kurtkami z membraną, stanowią odzież o wyjątkowych właściwościach wodoodpornych, której podstawowym zadaniem będzie właśnie zabezpieczanie ciała i ewentualnych ubrań przed przemoknięciem. Znakomicie radzą sobie z nieprzepuszczaniem wilgoci. Naprawdę ciężko je zamoczyć, dlatego zwykle (jeżeli ich jakość jest odpowiednio wysoka) nie przemakają nawet podczas największych burz czy ulew. Ich wadą jest jednak średnia bądź czasem nawet niska przewiewność. Nie da się bowiem uzyskać maksymalnej ochrony przed wilgocią, gdy materiał wyraźnie przepuszcza powietrze, albowiem w takiej sytuacji będzie też przepuszczać kropelki deszczu, choćby te najmniejsze.

Po kurtkę z membraną na pewno warto sięgnąć wtedy, gdy prognozy pogody ewidentnie wskazują na dużą ulewę. Odzież ta wyróżnia się przede wszystkim bardzo specyficzną budową, albowiem powierzchnia jej materiału składa się z naprawdę minimalnych otworów, przez które kropelki deszczu po prostu nie są w stanie się przedostać. Właśnie ta charakterystyczna struktura wpłynęła na nazwanie grupy funkcjonalnej przeciwdeszczowej odzieży membraną.

2 – kurtki softshell

Z kolei softshell, jak już można się domyślić po członowym słowie „soft”, jest kurtką lżejszą i jak gdyby delikatniejszą. Lżejszy materiał nie daje jednak tak dobrej ochrony przed deszczem, dlatego kurtki zaliczane do tej kategorii zwykle są znacznie mniej wodoodporne niżeli kurtki membranowe. Potrafią jednak zaskoczyć pozytywnie czymś innym. Za sprawą swojej przewiewności i ogólnie niskiej wagi są niezwykle przyjemne w noszeniu, bo dosłownie nie czuje się ich na ciele. Częściowo chronią też przed deszczem, ale po prostu nie jest to ochrona na najwyższym poziomie. Sprawdzą się przy mniejszej mżawce, ale z dużą ulewą raczej sobie nie poradzą.

Po kurtkę softshell warto sięgnąć wtedy, gdy nie zbiera się na deszcz, ale za to pogoda jest wyraźnie wietrzna, a warunki atmosferyczne sprzyjają przewianiu lub złapaniu przeziębienia. Softshell to bardzo wygodna propozycja. Idealna dla osób, które nawet przy nie do końca sprzyjających warunkach lubią trochę poruszać się na zewnątrz.

Co wybrać?

Teraz pozostaje zadać sobie ostateczne pytanie – jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową męską, by spełniała się ona w swojej roli? Otóż do rozwikłania tej zagadki potrzebna jest informacja na temat tego, jaką rolę ma ta kurtka rzeczywiście spełniać.

Jeżeli chce się jej używać podczas biegów w plenerze, które raczej nie będą się odbywać w trakcie całkowitej niepogody, lepszy okaże się softshell, zabezpieczający przed przewianiem, do którego często dochodzi właśnie podczas takich przebieżek. Z kolei kurtka z membraną przyda się na pewno miłośnikom dalszych wycieczek, zwłaszcza tych górskich. Jest ona niemalże podstawowym elementem ekwipunku każdego zdobywcy górskich szczytów, nawet tych niższych – tatrzańskich.