Historia bawełnianej piżamy

Eleganckie satynowe damskie koszulki do spania, piżama męska bawełniana, dziecięce welurowe piżamki to przykłady ubrań zakładanych co noc do spania. Mamy dziś duży wybór przeróżnych modeli. Możemy wybierać między różnymi materiałami, jak bawełna, flanela, satyna. Możemy też decydować się na różne kolory i wzory piżam. Zimą wybieramy ciepłe flanelowe w kratkę, a na lato rezerwujemy bawełniane krótkie spodenki i koszulkę. Jednak nie zawsze gama piżam była tak różnorodna. Dawniej do spania zakładana była lniana koszula nocna i to tylko wśród zamożniejszych.

Krótka historia koszuli nocnej

Pierwszym znanym typem ubrania do spania w Europie była koszula nocna. To ubranie miało bardzo prosty krój, w kształcie litery T. Robione było najczęściej z lnu, rzadziej z konopii. Ten sam rodzaj koszuli ubierany był przez mężczyzny i kobiety. Warto przy tym pamiętać, że w polskim klimacie ludzie rzadko rozbierali się do snu. Po to, aby nie zmarznąć w nocy ubierali nawet kilka warstw ubrań. Sprawiało to jednak pewne problemy natury fizjologicznej, dlatego też w ubraniach wszywano otwory i klapy, aby unikać konieczności rozbierania się.

Małżeńska koszula nocna


Specjalnym rodzajem koszuli nocnej była tak zwana koszula małżeńska. Dzięki niej można było odbywać stosunki seksualne bez zdejmowania ubrania. W literaturze spotyka się także interpretację związaną z wysoką pruderyjnością ówczesnego życia i niechęcią oglądania się nago. Damska koszula małżeńska wyposażona była w otwór często obszywany subtelnym haftem. Zaś mężczyźni w swojej koszuli mieli klapę zapinaną na guziki.

Męskie koszule nocne zostały całkowicie wyparte przez wygodniejsze i atrakcyjniejsze piżamy męskie bawełniane na początku XX wieku. Kobiety jeszcze długo wybierały tradycyjne koszule częściej niż nowe piżamy.