Jak wybrać buty w góry?

Pierwsze wakacje w górach mogą stać się jednym z najlepszych momentów w życiu lub też wręcz przeciwnie, jednym z najgorszych. Wiele w tym wypadku zależy od tego, jakie się na taki wyjazd weźmie ze sobą buty w góry. Jakimi cechami powinny się one charakteryzować, aby były odpowiednie?

Dlaczego buty są tak ważne?

Na wstępie należy jednak najpierw zaznaczyć, dlaczego buty w górach są tak ważne? Co powoduje, że to właśnie od nich w tak dużej mierze zależy to, czy nasze wakacje okażą się szczęśliwe i miło zapamiętane?
Wszystko w tym wypadku zależy od bezpieczeństwa, jakie takie buty zapewniają. Bez odpowiedniego obuwia poślizgniecie się, czy też upadek, a nawet skręcenie lub złamanie nogi, stanie się niezwykle prawdopodobne. Dodatkowo bez odpowiednich butów można szybko stopę zamoczyć lub też przepocić, co również nie zalicza się do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Odpowiednie buty w góry — najważniejsze cechy

Podczas wybierania butów w góry przede wszystkim zastanowić się trzeba nad tym, jakie powinny one posiadać podeszwy. Skoro buty w górach mają stanowić gwarancje bezpieczeństwa, a także być źródłem stabilności, koniecznie trzeba dobrać taki model, który będzie posiadał podeszwę o odpowiednio wysokim i terenowych charakterze.

Oprócz jednak tego nie można zapominać o właściwym przyleganiu buta do stopy. Z tego powodu wykluczone są wszystkie te buty, który posiadają cholewkę poniżej kostki. W przypadku takich butów jedno nieuważne postawienie kroku może zakończyć się poważnym skręceniem, a nawet złamaniem. Buty górskie muszą odpowiednio stabilnie trzymać stopę, co osiągane jest cholewką minimum na poziomie kostki, a najlepiej dużo powyżej niej.

Na koniec warto zauważyć, że buty górskie powinny być także odpowiednio przewiewne oraz wodoodporne, aby nie dochodziło do zapacania i zamakania stopy.